Garsiakalbių stiprintuvas, dar vadinamas „amp“, yra elektroninis įrenginys, kuris padidina garso signalo galią iki lygio, kuris gali būti girdimas per garsiakalbius ar ausines. Nesvarbu, ar grojate muziką iš plokštelės grotuvo, nešiojamojo kompiuterio ar CD grotuvo, jums reikės kažkokio stiprintuvo. Tačiau daugelis modernių garsiakalbių turi integruotus stiprintuvus, todėl jums gali nereikėti įsigyti atskiro stiprintuvo.
Kas yra garsiakalbių stiprintuvas?
Norint suprasti garsiakalbių stiprintuvo vaidmenį namų audio sistemoje, reikia įsivaizduoti, kaip skamba garso signalas be stiprinimo. Jei grojate vinilo plokštelę, neprijungę arba neįjungę garsiakalbių, galite išgirsti tylų garsą, vadinamą „adatos kalba“. Tai yra styluso vibracija, kai jis juda plokštelės groove. Be stiprinimo, šis garsas yra aukšto tono ir labai tylus. Kad galėtumėte mėgautis muzika, jis turi būti paverstas elektriniu signalu ir žymiai sustiprintas.
Garsiakalbių stiprintuvas sustiprina šį elektrinį signalą, kad jis galėtų būti girdimas per garsiakalbius kaip muzika. Galite galvoti apie stiprintuvą kaip apie savo garso sistemos energijos šaltinį, kuris paima silpną signalą iš jūsų garso šaltinio ir padidina jį iki lygio, kuris gali varinėti jūsų garsiakalbius ar ausines.
Nors pagrindinė garsiakalbių stiprintuvo funkcija yra padidinti garso lygį, jis taip pat reguliuoja galią, tiekiamą garsiakalbiams, apsaugodamas juos nuo per didelio veikimo ir pažeidimų. Be to, stiprintuvas gali formuoti jūsų garsą, sumažindamas iškraipymus ir reguliuodamas toną bei dažnį, kad atitiktų jūsų pageidavimus, procesas, vadinamas ekvalaizacija (EQ).
Kaip veikia stiprintuvas?
Garsiakalbių stiprintuvas veikia taip, kad paima silpną elektrinį signalą iš jūsų muzikos šaltinio, pavyzdžiui, plokštelės ar CD grotuvo, ir padidina jo amplitudę. Amplitudė matuoja garso bangos stiprumą, o didesnės amplitudės garso bangos sukuria garsesnius garsus, o mažesnės – tyliau.
Kai garso signalas yra sustiprintas, stiprintuvas siunčia jį į garsiakalbius, kur galia sukelia vibracijas garsiakalbio kūne, generuodama garso bangas, kurias girdite kaip muziką.
Daugelis stiprintuvų turi valdymo elementus, leidžiančius jums tiksliai reguliuoti garsą ir nustatyti laipsnį, kuris lemia, kiek garso signalas bus sustiprintas prieš pasiekdamas garsiakalbius. Didesnis laipsnis reiškia didesnį garsumą, tačiau per didelis laipsnis gali iškraipyti garso kokybę ir sukelti „klipavimą“, kai garso banga yra nupjauta, nes stiprintuvas negali apdoroti viso signalo. Tai gali skambėti nemaloniai ir potencialiai pakenkti jūsų garsiakalbiams, peržengiant jų ribas.
Laimei, dauguma aukštos kokybės stiprintuvų turi integruotas apsaugos priemones, kad išvengtų žalos dėl per didelio laipsnio. Šie stiprintuvai gali riboti galią, siunčiamą į garsiakalbius, kad būtų išvengta problemų, tokių kaip perkaitimas ir garsiakalbio kūno pažeidimas.
Reikia pažymėti, kad nepriklausomai nuo jo tipo, stiprintuvui reikia elektros energijos, todėl jis turi būti prijungtas prie elektros lizdo arba maitinamas baterijomis.
Kada reikia garsiakalbių stiprintuvo?
Visada reikės tam tikros formos stiprinimo, norint klausytis muzikos ar žiūrėti filmus su savo namų kino sistema. Tačiau jei negalite rasti stiprintuvo savo sistemoje, jis gali būti integruotas į jūsų garsiakalbius.
Nors stiprintuvas yra būtina sudedamoji dalis, jis ne visada yra atskiras. Daugelis modernių garsiakalbių turi integruotus stiprintuvus, todėl juos galima naudoti iš karto po išpakavimo. Tokie garsiakalbiai vadinami aktyviais arba galingais garsiakalbiais, nes jie generuoja savo galią ir nereikalauja išorinio stiprintuvo.
Garsiakalbiai, neturintys integruotų stiprintuvų, yra žinomi kaip pasyvūs garsiakalbiai. Šie garsiakalbiai dažnai naudojami architektūriniuose sprendimuose, kur garsiakalbiai diskretiškai montuojami į patalpos sienas ar lubas. Pasyviems garsiakalbiams reikalinga galia iš išorinio stiprintuvo.
Pasirinkimas tarp aktyvių ir pasyvių garsiakalbių priklausys nuo jūsų audio sistemos ir nuo to, ar norite prijungti savo garsiakalbius prie išorinio stiprintuvo. Daugiafunkcinė audio sistema su į lubas ar sienas montuojamais garsiakalbiais greičiausiai reikalauja atskiro stiprintuvo energijai.
Išvada
Garsiakalbių stiprintuvai yra esminiai elementai bet kokio garso įrenginio, nes jie užtikrina, kad garso signalas būtų pakankamai stiprus, kad būtų girdimas. Nuo aktyvių iki pasyvių garsiakalbių, pasirinkimas priklauso nuo jūsų poreikių ir pageidavimų. Sužinokite apie garsiakalbių stiprintuvų veikimą ir teikiamas galimybes, kad galėtumėte pasiekti geriausią garso kokybę savo namų kino teatre ar muzikos klausymo sistemoje.